Sayfalar

8 Aralık 2011 Perşembe

Aşureye Giriş...

Her ne kadar hafta içinde ve dar zamanda aşure yapmayı sevmesem de, haftasonu evde olamayacağım için bugün yapıp aradan çıkarmaya karar verdim. Akşamdan hazırlık yapayım ki ertesi akşama çok iş kalmasın, hemen sıcak sıcak dağıtayım dedim. Benim yaptıklarım hazırlıktan biraz öteye mi geçti, yoksa ben mi işin meşakkatini unuttum bilemem ama 11den önce çıkamadım mutfaktan...
Aşure olmaya aday topluluk;

Ve kıyıma uğramış halleri ;

Aşure olmuş hallerini de görürüz inşallah (Oğlumun mürüvvetini görmek istiyormuşum gibi oldu)
Bu arada ikinci resimde sol arkada bulunan malzeme benim koçbaşı diyerek aldığım ama bildiğin atkafası çıkan nohutlarım!!Pişince devasa boyutlara geldi, neden renginin karardığını da çözemedim. Sanırım kabuklarını soymam gerekecek, sütle falan da rengini ayarlayacam artık. Olmadı Titanyum Dioksit eklerim canım, okulda boşuna mı öğrendim bunları:))
Not: Resimdeki gülsuyu aşure için değil tabii, güllü şeyleri yemeyi hiç sevmem, koklasam yeter. Bu gülsuyuna da ayva çekirdeği koyup beklettim ve yüzüme sürüyorum, beklediği için gülsuyundan dolayı kötü kokmakla beraber yüzümü geriyor gibi...(Posta yanlışlıkla incir çekirdeği yazmışım, son anda gördüm! Deneyen çıksa sonuç ne olurdu hiç düşünmek istemiyorum:)Hiç yorum yok: