Sayfalar

4 Mayıs 2012 Cuma

Bir Sis Böler Geceyi

Bu hafta Ahmet Ümit'ten gidiyorum. Okumadığım 2-3 kitabı kalmıştı, elimdekilerle devam ediyorum. Aynı yazarın birkaç kitabını üst üste okumak rahat oluyor, kitabın diline aşina oluyorsun az çok, tanıdık birisiyle sohbet etmek gibi. Tabi sayıyı çok tutunca sıkıcı da olabiliyor. (Hatta Tess Gerritsen gibi yazarlar da insanı paranoyak yapabiliyor:))Bir Sis Böler Gece'yi alışıldık A. Ümit kitaplarından biraz farklı; öncelikle kısa bir kitap, bir günde bitiyor. Tarzı da farklı biraz, beklenen cinayetler-soruşturmalar yerine daha gizemli...Alevilik ekseninde işlenmiş bir hikaye ve ona paralel olarak  (ya da teğet geçen mi demeliyim-ki bu terime gıcık oluyorum artık, matematikten- teğetten-çemberden soğuttular beni!!) sorgulanan bir geçmiş..
Kitabı okurken filminin de çekilmiş olduğunu öğrendim. Mart ayında vizyona girmiş, fragmanı çok cazip görünmedi ama geneli nasıldır bilemiyorum. Cem Davran varmış başrolde, çok başarılı bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum, Ali Sürmeli dışında da pek tanıdık isimler yok, o yüzden çok gündeme gelmemiş sanırım (ya da ben duymamışım)..

Kitabı ilgiyle okudum,  tasvirler oldukça etkileyiciydi olayların geçtiği köyü çok net canlandırabildim gözümde ama final çok tatmin edici gelmedi açıkçası, daha net bir yere bağlanmasını umuyordum..

Okumak isteyenlere farklı bir Ahmet Ümit kitabı olduğunu tekrar hatırlatmak isterim...
(Farklı deyince Ninatta'nın Bileziği de çok farklı bir kitaptı ve ben çok sevmiştim, okumayanlara onu da tavsiye ederim..)

Ahmet Ümit kürüne devam ediyorum, sırada Sis ve Gece var....

6 yorum:

Kitap Cumhuriyetim dedi ki...

Ahmet Ümit okumak gayet eğlenceli.Ben de Patasana'yı bitirmek üzereyim..Tanıtım için teşekkürler.

flzpink dedi ki...

Rica ederim:)
Patasanayı geçen sene okudum sanırım, hemen hemen tüm A. Ümit kitapları gibi sürükleyiciydi...

Lavinia dedi ki...

Benim de merak ettiğim kitaplar arasında bu kitap. Kitaplığıma da yeni girdi. :) Filmine gelince.. Maalesef biraz talihsizlik yaşadı gibi aslında. Filmin reklamı çok yapılmıştı ama aynı anda çok fazla vizyon filmi olduğundan sinema salonlarında çok fazla yer verilmedi. Hatta sayılı bir kaç salonda verildi. Uzun süre de kalamadı. Filmin bu şekilde vizyonda kısa kalmasına üzüldüm. Çünkü gitmeyi büyük bir hevesle beklememe rağmen gidemedim. Gitmek için fırsat bulduğumda da vizyondan kalkmıştı. En kısa zamanda kitabı okumayı ve filmini izlemeyi umut ediyorum. :)

flzpink dedi ki...

Lavinia; şansız bir film olmuş o zaman..Uygun bir zamanda şans verip izlemeli o zaman:)

BeyazKitaplık dedi ki...

MRW: okuyup hayal kırıklığına uğradığım bir kitap oldu, hiç bana göre değildi malesef :(
ninatta'nın bileziği bizde mevcut ısınamamıştım bir türlü ama siz tavsiye edince bir kıpraşma oldu sanki :)

flzpink dedi ki...

Bir Sis Böler Geceyi, oldukça farklı, o yüzden rahatlıkla tavsiye edilecek bir kitap değil..
Ninattanın Bileziği de ilk bakışta itici gelmişti bana, ebatları da ders kitabı gibiydi. Ama tarzına alışınca sevdim ben, siz de bir şans daha verin, olmazsa kitaplığın kör bir noktasına kaldırın gitsin:)