Sayfalar

17 Şubat 2014 Pazartesi

Çatıdaki Pencere

Çatıdaki Pencere-Jose Saramago
 
Kitap Saramago'nun ilk romanı, aynı zamanda da yayımlanan son kitabı.
Yazar ilk kitabını yayınevine gönderir ama aradan uzun zaman geçmesine rağmen kitabın basılıp/basılmayacağına dair bir cevap gelmez. Ta ki Saramago ün kazanmış bir yazar oluncaya dek...Unutulduğu tozlu raflardan indirilen kitap için yayınevi yazarı arayıp onay almak ister ama Saramago kitabın basılmasını istemez, kitabını geri alır, yaşadığı sürede de kitabın yayımlanmasına karşı çıkar.
 
Kitap Saramago'nun ölümünün ardından eşi Pilar Del Rio tarafından yayımevine teslim edilmiş ve 'Saramago'ya giriş kapısı' olarak tanımlanmış.
 
 
Kitap 1940'larda Lizbon'da geçiyor, bir nev'i Bizimkiler apartmanı anlatılıyor :) Kitabın anlatımı aşina olduğumuz Saramago tarzından farklı, herhangi bir roman gibi. Ben sadece yazara has sert eleştirilere denk gelebildim, onun dışında tekrar okumak isteyeceğim cümleler göremedim.
 
Her ne kadar Pilar Del Rio kitabı 'Saramago'ya  giriş kapısı' olarak tanımlamış olsa da girişin ilerisinde bizi bekleyen diğer kitapların tarzı, dili çok daha farklı olduğu için Çatıdaki Pencere'nin onlara rehberlik edebileceğini düşünmüyorum.
Beklenti içerisinde olmadan bakabilirseniz kitap ilgiyle okunabilir ama (benim gibi) bir çok Saramago kitabını hayranlıkla okuyanlar aradığını bulamayacaktır... 

2 yorum:

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Tat almamışsınız ama büyük bir keyifle okumuştum. Usta için bence mükemmel bir başlangıç.

flzpink dedi ki...

Mehmet Bey; yukarıda da belirttiğim gibi 'beklentisi' okunabilirse ilgi çekici ama ben Saramago'nun noktasız cümlelerini, şaşırtan konu seçimlerini, tekrar tekrar okuduğum karakter tartışmalarını aradım...Bulamadım...