Sayfalar

16 Kasım 2015 Pazartesi

Kütüphane Ganimetleri (Sanırım 6)

Duru'nun gelişiyle kütüphane ziyaretlerime bir süre ara vermek zorunda kalmıştım. İşe başlayınca kütüphaneye de uğramam lazım diyordum her önünden geçişimde, evdeyken gitmemek için geçerli bir bahanem varmış da şimdi o da kalmamış gibi, ne ilgisi varsa artık...
Eylül okullu olunca onu da üye yaptırmak için söz vermiştim (ki üyelikte yaş sınırı yokmuş, neden beklediğimizin cevabı yok...)
Yaklaşık bir aydır cumartesileri vakit ayıramıyorduk, en sonunda Duru'yu komşulara (babasının şansı artık) bırakarak kütüphanenin yolunu tuttuk.
Kütüphanenin bahçesinden her girişimde en kem bakışımla 'keşke benim olsa' diyorum çünkü kütüphane binası gölün karşısında, ağaçlar arasında ve tek katlı, yani tam benim hayalimdeki konumda. Zaten bu kadar cazip bir yeri kesin birilerine verir yerine Toki'den bir uyduruk bina ayarlarlar kesin de bari alan kıymetini bilse...
 
 
 
Neyse önce çocuk kitaplarını karıştırdık biraz; orijinal kapağa sahip kitaplara ilgiyle göz atarken, kütüphane tarafından ciltlenmiş olanlar bana biraz sevimsiz geliyor. Kitabın kendi özgün kapağı, rengi, yazı karakteri üzerinde kalabilmeli bence... Eylül bir yandan ben bir yandan kitap seçmeye koyulduk, beğendiklerimizden bir kaçını emanet alamayacağımızı öğrendik (kayda geçmemişler henüz), nihayetinde üç kitabı kolumuzun altına kıstırıp kaydolmaya gittik.
Eylül'ün kayıt işlemleri hallolurken genç (muhtemelen üniversite öğrencisi) bir kız görevliye aradığı yazarın ismini heceliyordu; jo-se sa-.... Saramago!!! dedim içimden hızlıca :) Sonrasında gözüm kitap seçerken kulağım onlardaydı; ödevi için yazarın bir kitabını okumalıymış. Rafta kitapları ararken ben içimden 'kitap kapağı sarı' diyordum. Nihayet kütüphanede mevcut dört kitap masaya geldi; Kabil, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş ve benim henüz okumadığım Filin Yolculuğu, Kopyalanmış Adam. Kız kitapları yan yana koyup hangisi daha ince hesaplaması yaparken artık kendimi daha fazla tutamadım. Saramago hakkında az çok bildiklerimi ve bol virgüllü yazım şeklini anlatıp,  ona Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'u önerip, görevlinin de 'diğer ikisini de siz alın o zaman' önerisine uyarak Filin Yolculuğu ve Kopyalanmış Adam'ı aldım.
Aslında çok fazla kitap almaya niyetim yoktu ama Hıfzı Topuz'un kitabını görünce onu da ekledim okunacaklara.
 
 
Maisy Eylül için çok basitti, oturup salonda okuruz diye düşünmüştüm ama karanlık ortam onu da pek cezbetmemiş olacak ki evde okuruz dedi. Uzayın Kralı ise bol görselli, eğlenceli bir kitap... Bay Porsuk ile Bayan Tilki'yi de bugün okuyacağız.
  
Kitaplarımızı yüklenip güneşin tadını çıkararak eve döndük.
 
Moralimin bozuk olduğu bir anda (kendimi mutlu etmek için), epeydir aklımda olmasına rağmen ertelediğim kitap mührünün siparişi vermiştim. Hafta sonu nihayet geldi :)

 
İnternette kitap mühürleriyle ilgili pek çok site var; fiyatlar değişken, görseller üç aşağı beş yukarı benzer, ürün ve teslimat detayları yetersiz, açıkçası insanın kafası karışıyor... Ben uzun bir araştırma sonrasında www.sekervekagıt.com da karar kıldım. Ürün kalitesi ve bilgilendirme aşamalarından memnun kaldım.
 
Bir süre kitap satın almama kararı aldım (çocuk kitapları hariç  :) ), evde epeyce okunacak kitap birikti. Bu süreçte yine kütüphaneye uğrayarak yeni kitap alma hevesimi gidermeyi düşünüyorum. Bakalım ne kadar sürdürebileceğim...
 Daha aydınlık bir hafta dileğiyle...

6 yorum:

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Saramago'da 4 kitap arasından iyi seçim yapmışsınız. Okumadıklarınız da iyi kitaplardır. Naçizane bir Saromago takipçisi olarak yeni hikaye kitabını aldım. Okunmayı bekliyor.(Ölümlü Nesneler)

flzpink dedi ki...

Mehmet Bey; bir an önce okumayı planlıyorum...Teşekkür ederim.

Cocuklu Hayat dedi ki...

Aman bence de alma Filiz artık sen aldıkça gaza geliyorum benim de alasım geliyor :)) Benim de uzun süredir aklımda kütüphaneye gitme işi. Kaşene bayıldım tekrardan güle güle kullan. Saramago daha önce hiç okumadım. Sen hepsini yüklendiğine göre vardır bir sebeb-i hikmeti ;) Eylül'ün de üyeliği hayırlı olsun. Çok iyi fikir bu sebeple okuma alışkanlığını aşılamak için iyi bir adım olabilir. En kısa zamanda Görkem'i de üye yaptırayım. Keyifli okumalar arkadaşım.

flzpink dedi ki...

Ha haa ben de kütüphaneden aldıklarımla nispet yaparım o zaman ;)) Kütüphane çocuklar için güzel bir deneyim oluyor, gerçi sizin kütüphane epeyce uzakta ama biz okuldan tecrübeliyiz bu yolları arşınlamaya :)
Saramago mutlaka okuman gereken bir yazar, Körlük ile başlamanı öneririm...
Sevgiler...

İki Balık Bir Kedi dedi ki...

Oyy Filizim oy, ne olacak bizim bu aç gözlü halimiz :)
Saramagonun filin yolculuğu var bizde ama okumadım, eşim bir baktı ama sevmedi :) (başlaması bile şaşırtıcı ehehe)
maisy serisini görüyorum ama henüz almadım, biraz daha büyümesini bekliyorum elifin.
bay porsuku ben sevmiştim..
mühür için sanırım benim de bir şeyler yapmamın zamanı geldi :))

flzpink dedi ki...

Bugün yine 'çok kitap alasım var' dedim, garip bir iştah...Ama almayacağım bir süre.
Saramago'nun bazı kitapları su gibi akarken bazıları ağır gidiyor, bu biraz ağırlardan, ben de okumaya çalışıyorum bir haftadır.
Maisy çok yakında ilgisini çekebilir Elif'in, oldukça hafif bir kitap. Biz fazla zamanımız olmadığı için hızlıca seçmiştik onu. Bay Porsuk ve Bayan Tilki'nin diğer bir kitabını aldık bu hafta, Eylül de sevdi :)
Ee sana söyle balıklı kedili bir mühür lazım :))
Sevgiler...