Sayfalar

10 Nisan 2013 Çarşamba

Feraye

Feraye-Naşide Gökbudak
Kütüphaneden..
 
 
 
Naşide Gökbudak'ın ilk olarak Ben Eşkiya Değilim adlı kitabını okumuş, çok içten bir anlatımı olduğunu düşünmüştüm. Sonra Özge 'nin de benimle aynı zamanlarda Feraye'yi okuduğunu gördüm, kitabı beğendiğini yazmıştı. Kütüphaneye bir sonraki gidişimde Feraye'yi görünce hiç düşünmeden aldım.
 
Kurtuluş Savaşı dönemleri anlatılıyor kitapta. Ben Eşkiya Değilim yazarın kendi amcasının hayatından yola çıkılarak hikayeleştirilmişti, bu kitap da savaş yıllarını yaşayan köylülerin anlattığı hikayelerden esinlenerek kurgulanmış. Kurtuluş Savaşı döneminde yaşanan sıkıntıların ve yapılan fedakarlıkların anlatılmış olması kitabı sevmemdeki en önemli etkendi. Bu konuda yeni nesile yeterince bilgi aktarılmadığı düşüncesindeyim. Herşey okullarda gördüğümüz ve sıkıldığımız İnkilap dersleri ile sınırlı kalmamalı. İzlediğimiz filmler sayesinde Vietnam'da yaşananları bile kendi geçmişimizden daha iyi bilir olduk.
 
 
 
Kitabın sonunda oluşan tablonun da nice Debbie Macomber kitaplarından daha inandırıcı olduğunu düşündüm..
 
Kitabın sonunda "...Bugün İstiklal Marşı'mızı söyleyebiliyorsak, gururla 'Türküm' diyebiliyorsak... bunu bütün dünyanın kabul ettiği eşsiz Atatürk'e ve ona inanan kadın ile erkeği, çocuğu-yaşlısı ile eşsiz Türk milletine borçluyuz." demiş yazar...Derin bir nefes alabildim sadece...
 
Karmaşık hikayelerden uzaklaşmak istediğiniz dönemlerde bir Naşide Gökbudak kitabı okumanızı öneririm. Kütüphanelerin bir çoğunda yazarın kitapları vardır diye tahmin ediyorum...
 
(Hevesle sipariş ettiğim kitapların gelişini bekliyorum. Eşimin indirim çekleri benim işime yaradı :))
 
 

2 yorum:

zoitsa dedi ki...

kütüphaneye gidebilme şansınızın olması ne güzel ya..haftasonu kapalı olduğundan ben bir kez bile gidemedim buradaki kütüphaneye..

flzpink dedi ki...

Cumartesi günleri açık burada kütüphane, o yüzden çok işime yarıyor, kitapları acele etmeden inceleme fırsatım oluyor. Darısı başınıza :)