Sayfalar

3 Ocak 2014 Cuma

Kitaplarla 2013

Bu yıl kitap okuma performansım diğer yıllara göre daha düşüktü. İşlerimin daha yoğun olması, evde de vaktimin büyük kısmını Eylül'e ayırmam bunda etkili oldu tabi...Genelde kendime kitap hedefi belirlemiyorum ama en azından haftada bir kitap okumalıyım diye de aklımın köşesinden geçirmiyor değilim :) Bu sene haftada bir kitaba ulaşamadım, 40'ta kaldım. Kitapların hemen hepsinin yorumunu bloğa yazdım.
 
Bu kitaplardan;
 
- Bu yıl daha çok yerli yazar okumuşum, 40 kitaptan 25'inin yazarı Türk. Bunda biraz da kütüphaneden kitap almam etkili oldu sanırım, daha önce kitabını okumadığım ama ismen aşina olduğum yazarları tercih ettim.
 
-Birçok yeni yazarla tanışmakla birlikte, bu yıl keşfedip en çok kitabını okuduğum yazar Jodi Picoult oldu. Kitapları gayet akıcıydı, favorim Bir Daha Bak .
 
 
 
-Okuduğum kitaplardan 12'sini kütüphaneden aldım, mayıs ayında yaptığım toplu kitap alışverişi sonrasında kütüphaneye sıra gelmedi :) Bu yıl kitaplarla ilgili yaptığım en iyi etkinlik kitap takası oldu. İlk etapta kafamda birçok soru işareti olsa da sonuç benim için mükemmeldi, hem 35 tane kitabımı takas ettim hem de birçok kitapseverle tanışma fırsatı buldum :) Kütüphaneme yeni katılan bu kitapların hepsini okuyamasam da, kitaplığın karşısında mutlu mutlu oturmayı ihmal etmedim :)
 
-Okuduklarım içinde en beğendiğim ve gözü kapalı önerdiğim kitap; Mino'nun Siyah Gülü. Hüsnü Arkan'ın müzisyenliği kadar kalemi de harika, ben kütüphaneden aldığım için kitabın ekinde gelen cd'den haberdar olamasam da kendimce Arkan müzikleri dinleyerek okumayı ihmal etmedim.
 
 
 
-Okuduklarım içinde en etkileyici hikayeye sahip olanlar Çalı Harmanı ve Aşkın Ötesinde oldu.
 


 
 
-Okuduklarım içerisinde heryerde methedilmesine rağmen benim hiç sevemediğim kitap Kardeşimin Hikayesi'ydi. Bir an önce bitsin diye okudum, benim için bir hayal kırıklığıydı.
 

 
 
-2013'ün listesinde umduğumu bulamadığım bir kitap da Kukla. Ahmet Ümit kitaplarının hemen hepsini heyecanla okurken bu kitabın hikayesi bana çok zorlama ve sıkıcı geldi.
 
-Ve kitaplar içerisinde saçlarımı ağartan, en sıkıcı-basit bulduğum ise Piruze.
 

 
 
2013 yılında Eylül'e aldığımız/okuduğumuz çocuk kitaplarını da detaylı yazmayı planlamıştım ama pek başarılı olamadım. Blogda sadece 25'ine yer verebildim.
 
Bunlar içerisinde Eylül'ün ve benim favorilerimiz;
-Üç kedi Bir Dilek

-Köpekler Bale Yapmaz
-Gergedanlar Krep Yemez
 
-Karda Ayak İzleri
 
Sadece Eylül'ün favorisi olan kitaplar ise Kötü Kedi Serisi.
 

Bana göre berbat bir çevirisi var, saçma sapan şeylerden bahsediyor ama Eylül belli yerlerini tekrar tekrar okutup, artık ezberlediği kısımları da kendince okuyarak kahkahalarla gülüyor :)


 
2014'e kütüphanemde okunmayı bekleyen çok sayıda kitapla giriyorum ama muhtemelen önceliği daha önce okumuş olduğum Bebek Bakımı kitaplarına veririm :)
 
Herkese bol kitaplı bir yıl diliyorum...
 
 
 
 
 15 yorum:

kitap eylemcisi dedi ki...

tebrikler, umarım yeni yılda hedeflerinizi tutturursunuz...

miyavkedicik dedi ki...

Aaa yazdığım mesaj silindi hayatım..
bir daha yazıyorum Filizciğim..
Öncelikle benim de en kısa zamanda 2013 yılı değerlendirmesini yapmam gereki,yor bana çok güzel bir fikir verdin..
Kitap takası arkadaşlığı cidden çok güzel. En güzeli seni tanımış oldum.. Allah razı olsun kardeşim..
Ben de bu yıl 42 kitap okumuşum inşallah 2014 te bu sayıyı artırırız..
Seni ve Eylülü çok çok öpüyorum.. Sağlık ve mutluluklar diliyorum güzel arkadaşım..

flzpink dedi ki...

kitap eylemcisi, teşekkür ederim, inşallah :)

flzpink dedi ki...

miyavkedicik; kitap takası işinin en büyük kazanımı siz oldunuz Özlem Hanım, bu vesileyle tanıdım sizi :)) Çok da mutlu oldum, umarım 2014'te karşıklıklı kahvelerimizi yudumlayacağız :)
Selamlar, sevgiler...

acemi blogger dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
acemi blogger dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
acemi blogger dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
acemi blogger dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
acemi blogger dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
acemi blogger dedi ki...

çocuklu birisi için gayet güzel bir liste. zülfü livaneli ve sinan akyüz okumayan bloggeri kimse okumuyor mu ne kadar:) sinan akyüz un incir kuşlarının zorla okumuştum. keyifli okumalar.

flzpink dedi ki...

acemi blogger; teşekkür ederim :) Zülfü Livaneli'nin her kitabını beğenirim diyemem, Son Ada'yı da sevmemiştim mesela. Sinan Akyüz kitaplarını da 'kitapsız'kalmadığım sürece okumayı planlamıyorum :)
Hoşçakalın...

Sinem Kurt dedi ki...

Harika kitaplar okumuşsun 2013 benim içinde takas yılı oldu ayrıca malesef bende kuklayı bitiremedim hiç beğenmedim

flzpink dedi ki...

Sinem Kurt; teşekkür ederim :)2014'te de takasa devam :)

Hayatım Kitap dedi ki...

hiç okunmayan hikaye kitapları varsa belki bir kalem bir silgi kampanyasına yardım etmek istersin, daha evvelden söledimmi bilemiyorum resmi bir site ,belki eski olarak düşündüğün çocuk kitapları olabilir okullarda doğuda çok ihtiyacı var çocukların bunlara. sadece üye olup okulun adresini ve yetkili kişi ile görüşmek gerekiyor hepsi bu kadar sonrası kargoya kalmış birşey gider mi yerine tam varır mı hepsi bu. belki kendi bulunduğun ilde bile br okulun ihtiyacı olabilir ordan isteklerden aratırsan çıkıyor.http://www.birsilgibirkalem.org/istekler/

sevgilerimle...

flzpink dedi ki...

Hayatım Kitap; inceledim siteyi, güzel düşünülmüş bir girişim, teşekkür ederim bilgi için...