Sayfalar

4 Aralık 2012 Salı

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

Saramago'nun düşünce süzgecinden geçmiş olan ölümle tanışıyoruz (Ve kesinlikle büyük harfle başlayan ölüm olmadığını belirteyim ki fincancı katırları ürkmesin...)




 
(Spoiler endişeniz olmasın, kitabın arka kapağında verilen detayın dışına çıkmayacağım)
Peki bizim bildiğimiz ölümden farkı ne?
Ölüm artık görevini bırakmıştır, artık kimse ölmemektedir. İşin anlaşılmasıyla sırasıyla şaşkınlık, sevinç ve kaos hakim olacaktır. Fakat bu yaşanan ölümsüzlük hep hayali kurulandan biraz farklıdır; insanlar yaşlanıp,  hastalıklara yakalanarak ya da bir kaza sonucu ölümün kıyısına kadar gelip orada kalmaktadır. Bir adım dahi atılamamaktadır. Yoksa atılabilir mi? Orasını da okuyup görün :)
 
Okuduğum her yeni kitapla Saramago hayranlığım artıyor. Kendine özgü yazım tarzı-diyalogları var, okur ile iletişim halinde ve zaman zaman giriştiği pazarlıklarla gülümsetiyor ya da sizi gafil avlıyor..
Yolda sokakta gördüğüm insanları bile çevirip Saramago okuyun diyesim geliyor :)
 
Kitap kapağını ilk gördüğüm anda çok beğenmiştim. Okuduğum sürede de kapağı inceleyip tebessüm etmekten geri duramadım. Ama kitap bitince kapağın gizemini de çözmüş oldum, yayınevini ( Turkuvaz Kitap) tebrik etmek lazım, harika bir seçim..
 
Saramago ile tanışmamış olanlar varsa bence vakit kaybetmesin. Ben ters bir seçimle Kabil'den başlamıştım okumaya, sonrasında Körlük'ü okudum. Kitaplar arasında bir konu sıralaması yok tabi ama her yeni kitabın benim için çok daha anlaşılır olduğunu fark ediyorum. Galiba Saramago'nun stiliyle tanılmak için Kabil zorlu  bir seçimdi.
 
Kütüphane ganimetlerindendi bu kitap, maalesef Kabil dışında başka Saramago kitabı yoktu. Ama kitapçılardan birisi istediğim ikinci el kitapları getirtebileceğini söyledi. Sevinçle listemi gözden geçirdim, Görmek başı çekecek.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

kütüphane aşkına! :) saramago da listeye eklenecek filizcim :)
listem o kadar uzuyor ki yani her birini satın almak yıllarımı alır :(
bu yüzden kütüphaneden bulabildiklerimi ödünç alacağım.
Deccal Tabakta'ki gibi çok vurulduklarımı satın alabilirim :)

flzpink dedi ki...

Baktım benim liste de yolluk kıvamına geldi, soluğu kütüphanede aldım. Yalnız okuduğum kitabı geri verirken cami avlusuna bırakıyormuşum gibi hissedeceğim. Ve Saramago kitapları kütüphanemde olmalı, bu kitabı geri vermeye elim varmıyooor.

Adsız dedi ki...

Haklısın ama bazen böyle yapmak lazım :)

Kitap Cumhuriyetim dedi ki...

Konu itibari ile kitap ilgimi çekti.Tanıtım için teşekkürler..

flzpink dedi ki...

Gözüm kapalı tavsiye ederim....

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Bir başka blog arkadaşımda okumak için bu kitabı almıştı. Ona yorum yapmıştım. Ama aynı kitabı burada da görünce doğrusu şaşırdım. Saramago'nun tüm kitaplarını okumanız bir dileğimdir. Bu büyük ummanı tanımanıza sevindim. koca ustanın ardından selam olsun!

flzpink dedi ki...

Mehmet Bey; Saramago'nun tüm kitaplarını okuyabilmek benim de dileğim...

REÇELİM dedi ki...

kitapları her daim sevmişimdir okumayı öğrenmeyi bu kitapta ilgimi çekti bir incelicem ilk fırsatta:)
sevgiler...

flzpink dedi ki...

Reçelim; okuyup yorumuzu paylaşırsınız artık :)
Hoşçakalın...